Letecký modelářský klub Čmelák Holešov

Letecký modelářský klub Čmelák Holešov

Webkamera - aktuální počasí na ploše
Kalendář modelářských akcí

Nové aktuality

2.10. v 15:30 hod brigáda na letišti viz. email od předsedy.

Nejčtenější články

 • Nejnovější komentáře

 • .

 • Autor: Marcel Králík, 8 Únor 2009, 21:01

  F3B Lady – závodní brus od Franty Bayera

  F3B brus Lady od Franty Bayera, jehož majitelem a pilotem je Marcel Králík. Osazení Lady, popis modelu  a zkušenosti a zážitky po roce létání.

  Je  to už asi dva roky, kdy jsem stál před rozhodnutím s jakým modelem létat po Lynxovi. Mé rozhodování značně zjednodušila skutečnost, že v našem klubu dělá vynikající F3B stroj Lady František Bayer. S klukama jsem se často potkával na svahu, tak jsem mohl Lady vidět v akci. Od myšlenky k realizaci byl již malý krok. Kdo někdy objednával Lady u Františka ví, že jeho vstřícnost a rychlost výroby je luxusní.

   

  Vybavení:

  – křidélka servo HS 125 MG

  – klapky servo HS 85 MG

  – motýl servo HS 85 MG

  – Přijímač JR77S ( bez krabičky )

  – Baterky 4článek NiMh 1600 mAh

   

  Osazení servy:

  Vyrobil jsem rámečky s letecké překližky ( důležité je vyrobit rámečky přesně, aby se tam serva jen zaklaply ). Ze stejného materiálu jsem vyrobil i lože pro serva na motýla. Vše je potom lepeno epoxy L 285. Všechny serva jsou potom přišroubovaná.

   

  Elektroinstalace:

  Elektroinstalace je hračkou. Základ je již nachystán Františkem. V křídle stačilo serva jen připojit na zabudované kabely. V trupu jsem si musel trochu pohrát se zapojením serv motýla a dodělat nabíjecí konektor a vše popřipojovat do přijímače. Poslední věcí bylo udělat prodloužení antény. Poté stačilo jen Lady vyvážit a v základu napípat do vysílačky. S tím mi ochotně pomohl Petr Dvořák.

   

  Provoz

  První seznámení probíhalo na kopci ( nad hasičárnou ). Lady je v letu neskutečně majestátná a klidná (nenaložená ). Již při prvním létání jsem měl pocit, že se známe již dlouho. Po nějakém čase jsem se odvážil s klukama na naviják. Opět bez problémů.

   

  Pomalu jsem se začal létat úlohy F3B ( přelety, termika, rychlost ). Teprve teď se plně ukázaly přednosti Lady. Poprvé jsem na rychlost naložil do trupu 600 g závaží a dal si těch pár průletů. Ten pocit se nedá popsat to se musí zažít.

   

  Přelety opět lahůdka, stejně tak i termika. Základ je ?Nechat Lady letět samotnou? umí to líp, než když jí něco nutím. A že by mohla povídat, co s ní někdy vyvádím.

   

  Závěr

  Co k tomu dodat, snad jen ?Františku děkuji, Lady je skvělá?.

  Další povídání o Lady sepsal Pavel Marek tady

   

   

  Similar Posts:

  Rubrika: Modelářská dílna

  4 komentářů »

  1. Komentoval Dzordzik

   Únor 9, 2009 @ 08:43

   Pěkná mašinka, docela jsem na ni dostal zálusk.

  2. Komentoval Dzordzik

   Únor 28, 2009 @ 12:19

   Po tom co mi ji Makyk na jeden let půjčil na Hostišové, se mi Lady zamlouvá ještě víc :) Marci, díky!

  3. Komentoval Patrik Samek

   Březen 9, 2009 @ 12:43

   Velice pekne namakany model. Urcite se procpe, na prvni dve mista v soutezich!

  4. Komentoval Dzordzik

   Květen 14, 2009 @ 12:40

   Tak dlouho jsem okukoval ladné křivky Marcelovy Lady, tak dlouho jsem okukoval videa ze závodů F3B, až ve mě uzrálo rozhodnutí do Lady jít. Po delší době je Lady doma a já si s ní včera na svahu Jaroslavice vypáčkoval první hodinku v termice. S tím co o Lady napsal Marcel nelze než souhlasit. Lady létá nádherně, má neuvěřitelný kluz, je v letu majestátná a létá úplně sama. Opravdu je lepší ji nechat letět než jí něco vnucovat, kde to ve vzduchu nosí ukáže sama, často stačí ji tam jenom popostrčit. Včera jsem si poletoval téměř 500m nad svahem téměř nad hlavou jen proto abych ji ještě viděl, po hodině jsem ji pustil z těch 500m kolmo dolů, protáhl ji nad svahem, udělal ještě pár průletů a přistál. Ze svahu jsem odjížděl s tím, že mám konečně model, který mi rozumí a létat s ním je čistá radost …

  RSS komentářů k tomuto článku

  Zrušit komentář

  *

   

  

   

  Rubriky

  Spřátelené kluby