Letecký modelářský klub Čmelák Holešov

Letecký modelářský klub Čmelák Holešov

Webkamera - aktuální počasí na ploše
Kalendář modelářských akcí

Nové aktuality

2.10. v 15:30 hod brigáda na letišti viz. email od předsedy.

Nejčtenější články

 • Nejnovější komentáře

 • .

 • Autor: Jirka Chvátal, 7 Září 2010, 19:07

  F3K házedlo Isis – zkušenosti a létání

  Isis má za sebou zálet a několik desítek hodů, je čas začít rekapitulovat a sdělit dojmy a zkušenosti a taky sem dát pár fotek z létání.


  Hmotnost mi přes veškerou snahu vyšla nakonec větší, než jsem chtěl. Skončil jsem na 290 gramech. Dnes už vím kde bych šetřil. Desku se servy bych dal ještě o fousínek dopředu a víc bych šetřil lepidlem, především v zadné části. Vybavení už, až na akumulátory, už lehčí použít nejde, ale jít do LiPolek se mi fakt nechce.


  Jedna pružinka z drátu 0,3mm na směrovce a jedna na výškovce, tak jak je to v návodu nestačí, pružinka nedotlačí kormidlo do požadované polohy. Osvědčily se mi dvě na směrovce a 3 na výškovce. Pokud by se použila 0,4ka, asi by stačilo po jedné, ale to nemám vyzkoušeno a navíc už se laminát má tendenci odlepovat od jádra, takže raději tenčí drát a na víc místech, klapička se pak nemá tendenci v místě umístění pružinky kroutit.


  Ještě jednou musím ocenit perfektní přístup výrobce – Ondry Rezlera – se vším rád poradí a pomůže a navíc je to fajn kluk, se kterým se dá pokecat nejen o nastavení házedel :-)


  Moc vysoko Isise nevyhodím, odhaduji kolem 40m cca, ale i z té výšky dokážu naklouzat v klidu kolem minuty a půl. Zatím se mi zdá, že je Isis vhodnější vyloženě do slabších podmínek, tam je jako doma. Vítr mu moc nesvědčí, možná by chtěl víc naložit, ale lepit do trupu ještě kapsu na balast se mi už nechtělo. Možná později.


  MZK Twin 2,4 GHz funguje na jedničku, ani jeden náznak výpadku a telemetrie se hodí, už jednou mě zachránila před pádem na vybité baterky, řvaní alarmu napětí přijímačovek se fakt nedalo přeslechnout, na akku bylo kolem 3,6V a serva se tak tak hýbaly, rx šel dál a pokles napětí byl opravdu hodně rychlý a téměř neexistovalo varování. Pád byl velmi rychlý, v řádu vteřin, za tu dobu bych nestihl ani přistát. Zlatá telemetrie :)


  Teď už jen házet, házet a zase házet a učit se šňupat vzduch, v tom mám značné rezervy. Taky jsem zjistil, že je lepší nechat Isise letět a pokud signalizuje termiku, jen mu do ní pomoct, moc zásahů do řízení je ke škodě.


  S Isisem už mám za sebou jednu soutěž, Zlínské házedlo. Nelítalo se mi špatně a ani výkony nebyly na první soutěž až tak špatné jak jsem čekal, ale selhal jsem co se týče přípravy. špatně jsem si přečetl zadání jednoho kola a i když jsem naletěl maximum, 4 minuty, tak jsem si ho nezapsal a to mě srazilo o hodně příšek dozadu. Nebral jsem to ale nijak tragicky, o život nešlo, chtěl jsem spíš nasát atmosféru závodů a trošku pokoukat, jak se to vlastně lítá a o čem to je. Chce to více létat s kluky a navzájem se měřit a porovnávat. Jeden den létání spolu je lepší než 3 dny létání sám někde na louce.


  Similar Posts:

  Rubrika: Modelářská dílna

  Zrušit komentář

  *

   

  

   

  Rubriky

  Spřátelené kluby